سلسله مراتب نیازهای مازلو

آبراهام هَرولد مَزلو، روانشناس انسان‌گرای آمریکایی بود. او امروزه برای نظریه «سلسله مراتب نیازهای انسانی» (هرم مزلو) شناخته شده‌ است. مزلو همچنین به عنوان پدر روانشناسی انسان گرا شناخته می‌شود. او در سال ۱۹۵۴ کتاب «انگیزه و شخصیت» را دربارهٔ نظریه سلسله مراتب نیازها منتشر کرد. در این نظریه، نیازهای آدمی در پنج طبقه قرار داده شده‌اند که عبارتند از:

نیازهای فیزیولوژیک
نیازهای فیزیولوژیک، برای همه‌ ارگانیسم‌ها وجود دارند. نیازهایی که به حفظ وضعیت بیولوژیک ارگانیسم و بقاء آن کمک می‌کنند. غذا، آشامیدنی‌ها، خواب، اکسیژن، سرپناه و رابطه جنسی، در این گروه قرار می‌گیرند.

نیاز به امنیت
این نیاز بیانگر آن است که فرد به آرامش نیاز دارد و شامل ثبات، استقلال، محافظ داشتن، رهایی از ترس و اضطراب، رهایی از درهم‌بودن و نظم، دستورالعمل، قانون، احتیاج به محدودیت داشتن و نیاز به محافظ قوی مثل پدر است.

نیازهای سطح اجتماعی
نیازهای اجتماعی در هرم مزلو شامل مواردی مثل عشق، مقبولیت و تعلق خاطر است. در این سطح، احساس نیاز به روابط عاطفی، هدایت‌کننده‌ای برای رفتار انسان است. برخی از مواردی که این نیاز را برآورده می‌کند عبارتند از:

  • دوستی
  • دلبستگی‌های عاشقانه
  • خانواده
  • گروه‌های اجتماعی
  • گروه‌های جامعه
  • کلیساها و سازمان‌های مذهبی

نیازهای تعلق‌پذیری و عشق
این نیازها شامل وابستگی، تعلّق خاطر، عشق و عاطفه است. به عقیده مزلو این نیازها کمتر از نیازهای فیزیولوژیکی و نیازهای امنیتی، اساسی هستند. روابط دوستانه، وابستگی عاطفی و روابط خانوادگی به ارضاء این نیازها کمک می‌کند.

خودشکوفایی
زمانی که فردی چهار مرتبه اولیه نیاز را ارضا کرد، مرتبه نهایی رشد، که مزلو آن را «خود شکوفایی» می نامد، فرا می رسد.

کلینیک روان راز

آدرس کلینیک روان راز: خیابان آیت الله کاشانی، بین خیابان مهران و بهنام، پلاک ۱۰۱، ساختمان مهدی، طبقه دوم، واحد ۵

صفحه خانم دکتر ساکی را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید